50009-1160GLF
Mfr.Part #
50009-1160GLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER HD 160POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Packaging :
Tube
Number of Columns :
40
Length :
123.24mm
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Usage :
Daughtercard
Number of Rows :
4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Bronze
Contact Plating :
GXT
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions Loaded :
All
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Number of Positions :
160
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
14.86mm
Series :
HPC™
Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
Press-Fit
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Header, Male Pins
Feature :
Mating Guide
Datasheets
50009-1160GLF
HPC™ Series Header, Male Pins Press-Fit Gold Black 30.0μin 0.76μm 160 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Tube Through Hole