50003-1100H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50003-1100H
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HD 100POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Depth :
20.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
4
Series :
HPC™
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Mating Guide
Lead Free :
Contains Lead
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Termination :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Columns :
25
Contact Finish :
Gold
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
100
Length :
82.6mm
Datasheets
50003-1100H
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold 30.0μin 0.76μm 100 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole, Right Angle