50000-1195H
Mfr.Part #
50000-1195H
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 195POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Housing Material :
Thermoplastic
Orientation :
RIGHT ANGLE
Series :
HPC™
Depth :
18.3mm
Length :
184.2mm
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Number of Positions :
195
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
3
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Copper
Number of Columns :
65
Feature :
Mating Guide
Datasheets
50000-1195H
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 195 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole, Right Angle