50000-1147E
Mfr.Part #
50000-1147E
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 147POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Number of Columns :
49
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
3
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Feature :
Mating Guide
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Depth :
18.3mm
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Series :
HPC™
Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
147
Length :
143.56mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
50000-1147E
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 147 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole, Right Angle