50-36S-30-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50-36S-30-1
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.156
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Termination :
Solder Eyelet(s)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Pitch :
0.156 3.96mm
Number of Conductors :
ONE
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Material - Insulation :
Polyester, Glass Filled
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Packaging :
Bulk
Read Out :
Dual
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Contact Type :
Semi Bellows
Body Breadth :
0.34 inch
Rated Current (Signal) :
5A
Body Depth :
0.458 inch
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Additional Feature :
VIBRATION RESISTANT
Insertion Force-Max :
4.448 N
Number Of PCB Rows :
2
Feature :
Card Extender
DIN Conformance :
No
Contact Finish :
Gold
MIL Conformance :
yes
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Resistance :
6mOhm
Flange Feature :
Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Gender :
FEMALE
Body Length or Diameter :
3.114 inch
PCB Contact Row Spacing :
3.556 mm
Number of Positions/Bay/Row :
18
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Green
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Plating Thickness :
10μin
Body/Shell Style :
Receptacle
Number of Contacts :
36
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL, CSA
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Edge, Straddle Mount
Series :
Cardcon™
Datasheets
50-36S-30-1
Female Green 0.156 3.96mm Beryllium Copper 2 Rows Bulk Solder Eyelet(s) Gold Polyester, Glass Filled