5.0SMCJ250A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5.0SMCJ250A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 279VWM 405VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Terminal Form :
C BEND
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
250 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Single
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000 W
Surface Mount :
yes
Reference Standard :
IEC-61000-4-2
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage-Min :
277 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Package Shape :
RECTANGULAR
Breakdown Voltage-Max :
306 V