4SVT1500M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4SVT1500M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 4V SMD
Stock
170
In Stock :
170
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
IL (uA) :
1200@2Min
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Mounting :
Surface Mount
Type :
Polymer
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Ripple Current :
1.4A
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Height :
8.3mm
Leakage Current :
1200μA
Base Product Number :
4SVT
Tradename :
OS-CON
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package Type :
CAN
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Dissipation Factor :
12%
Product Weight (g) :
0.9
Technology :
Polymer
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Construction :
Cylindrical
Capacitance Value :
1500uF
ESR :
0.012Ohm
Width :
Product :
Aluminum Polymer Capacitors
Capacitance Tolerance :
± 20%
Voltage - Rated :
4 V
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current @ Low Frequency :
235 mA @ 120 Hz
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Product Diameter (mm) :
8
Voltage :
4VDC
Ratings :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Height :
11.9mm
Lifetime :
2000h
Termination Style :
SMD/SMT
Dimensions :
8 x 11.9mm
Product Width :
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.2mm
Capacitance :
1.5mF
Polarity :
Polar
Lead Spacing :
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
20%
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Size (mm) :
8 X 11.9
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.7 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size :
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)
IR (mA) :
1480
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+125°C
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
11.9
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Lifetime (h) :
2000
ESR (Ohm) :
Number of Terminals :
2
Length :
11.9mm
Product Length :
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Series :
SVT
Datasheets
4SVT1500M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 4SVT1500M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:4VDC, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 4SVT1500M pinout, 4SVT1500M datasheet PDF, 4SVT1500M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 4SVT1500M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 4SVT1500M
1.5mF 20% Radial, Can - SMD Tape and Reel 12mOhm SVT Surface Mount Polymer General Purpose