477TMA035M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
477TMA035M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Leakage Current :
0.494mA
Ripple Current @ High Frequency :
645mA @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packing Method :
TR
Capacitance :
470µF
ECCN Code :
EAR99
Series :
TMA
Voltage - Rated DC :
35V
Length :
26mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.14
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
10mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Axial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
494mOhm @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
430mA @ 120Hz
Applications :
Bypass, Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Axial
Datasheets
477TMA035M
Cornell Dubilier Electronics 477TMA035M
TMA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can