477SVH025MGE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
477SVH025MGE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
SVH
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
560mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.425 10.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
675mA @ 100kHz
Published :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
450mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
Bypass, Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
477SVH025MGE
Cornell Dubilier Electronics 477SVH025MGE
SVH 470μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD