477AXZ016M
Mfr.Part #
477AXZ016M
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
Terminal Shape :
Flat
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
9mm
Height Seated (Max) :
0.417 10.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
706mOhm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
8mm
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
0.0752mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Ripple Current :
600mA
Series :
AXZ
Impedance :
170mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
10.2mm
Polarization :
Polar
Width :
8.3mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
470µF
Mount :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Lead Free
Size Code :
Datasheets
477AXZ016M
Cornell Dubilier Electronics 477AXZ016M
AXZ 470μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 600mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD