476UVK050MFE
Mfr.Part #
476UVK050MFE
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.94Ohm @ 120Hz
Life (Hours) :
1500 hours
Series :
UVK
Height Seated (Max) :
0.417 10.60mm
Ripple Current @ High Frequency :
195mA @ 10kHz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Published :
Ripple Current :
130mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 125°C
Polarization :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
476UVK050MFE
Cornell Dubilier Electronics 476UVK050MFE
UVK 47μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 130mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD