476HSM050M
Mfr.Part #
476HSM050M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.0705mA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.1
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
105mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
131.25mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.527Ohm @ 120Hz
Series :
HSM
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Datasheets
476HSM050M
Cornell Dubilier Electronics 476HSM050M
HSM 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can