476CKE350M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
476CKE350M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
47μF
Polarization :
Polar
Diameter :
16mm
Ripple Current :
190mA
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Height :
25mm
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.5335mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CKE
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
PCB, Through Hole
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
342mA @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
350V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.055Ohm @ 120Hz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
Datasheets
476CKE350M
Cornell Dubilier Electronics 476CKE350M
CKE 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can