475CKE400M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
475CKE400M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Lead Length :
15mm
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70.547Ohm @ 120Hz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Capacitance :
4.7μF
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.2 %
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0964mA
Package / Case :
Radial, Can
Series :
CKE
Mount :
PCB, Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
137.5mA @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
500μm
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
55mA
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tan Delta :
0.2
Datasheets
475CKE400M
Cornell Dubilier Electronics 475CKE400M
CKE 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can