450USH330MEFC25X40
Mfr.Part #
450USH330MEFC25X40
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.22A @ 10kHz
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Series :
USH
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rubycon 450USH330MEFC25X40
USH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In