450USG82MEFC20X25
Mfr.Part #
450USG82MEFC20X25
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Series :
USG
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
82µF
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.162A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
830mA @ 120Hz
Datasheets
450USG82MEFC20X25
Rubycon 450USG82MEFC20X25
USG 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In