450USC470MEFCSN35X45
Mfr.Part #
450USC470MEFCSN35X45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
3.752A @ 10kHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height :
45mm
Ripple Current :
2.68A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
USC
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.25
Ripple Current @ Low Frequency :
2.68A @ 120Hz
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
1.37968mA
Terminal Pitch :
10mm
Life (Hours) :
3000 hours
Polarization :
Polar
Diameter :
35mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Through Hole
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rubycon 450USC470MEFCSN35X45
USC 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.68A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In