450USC220MEFC25X40
Mfr.Part #
450USC220MEFC25X40
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Series :
USC
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
2.226A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.59A @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
USC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In