450MXH330MEFC25X50
Mfr.Part #
450MXH330MEFC25X50
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
MXH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
330µF
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.82A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.548A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
MXH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In