450MXH180MEFC25X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450MXH180MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MXH
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.68A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
180µF
MXH 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In