450MXH150MEFC25X30
Mfr.Part #
450MXH150MEFC25X30
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Series :
MXH
Ripple Current @ High Frequency :
1.568A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
150µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.12A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
450V
MXH 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In