450MXC150MEFC22X45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450MXC150MEFC22X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
450V
Series :
MXC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.232A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ Low Frequency :
880mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
MXC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In