450HXW220MEFR18X50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450HXW220MEFR18X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V RADIAL
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3 A @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
450 V
Ripple Current @ High Frequency :
1.95 A @ 10 kHz
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Ratings :
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Polarization :
Polar
Series :
HXW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Capacitance :
220 µF
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Rubycon 450HXW220MEFR18X50
HXW 220 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.709" Dia (18.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can