450CXW33MEFC10X40
Mfr.Part #
450CXW33MEFC10X40
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
510mA @ 10kHz
Capacitance :
33μF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
450CXW33MEFC10X40
Rubycon 450CXW33MEFC10X40
CXW 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can