450CXW120MEFC16X40
Mfr.Part #
450CXW120MEFC16X40
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
1.23A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
820mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
CXW
Ripple Current :
820mA
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Mount :
Through Hole
Diameter :
16mm
Height :
40mm
Capacitance :
120μF
Rubycon 450CXW120MEFC16X40
CXW 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 820mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can