450BXF15MT810X20
Mfr.Part #
450BXF15MT810X20
Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL
Capacitance :
15μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Published :
Tan Delta :
0.2
Mount :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Terminations :
2
Series :
BXF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
400mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Length :
20mm
Ripple Current :
120mA
Leakage Current :
0.37mA
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
16 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
10mm
Datasheets
450BXF15MT810X20
Rubycon 450BXF15MT810X20
BXF 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can