450BXC68MEFC18X25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450BXC68MEFC18X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Stock
408
In Stock :
408
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Series :
BXC
Capacitance :
68µF
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
450BXC68MEFC18X25
Rubycon 450BXC68MEFC18X25
BXC 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can