420VXH180MEFC25X30
Mfr.Part #
420VXH180MEFC25X30
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.19A @ 120Hz
Series :
VXH
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
180µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Voltage - Rated :
420V
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.666A @ 10kHz
VXH 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In