420USG150MEFC25X25
Mfr.Part #
420USG150MEFC25X25
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Capacitance :
150µF
Series :
USG
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
420V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.82A @ 10kHz
USG 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In