420USG120MEFC22X25
Mfr.Part #
420USG120MEFC22X25
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.08A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
420V
Series :
USG
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
120μF
Ripple Current @ High Frequency :
1.512A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
USG 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In