420USC560MEFC35X45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
420USC560MEFC35X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
USC
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.95A @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
560μF
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current @ High Frequency :
4.13A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
USC 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In