420BXW47MEFC10X45
Mfr.Part #
420BXW47MEFC10X45
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
45mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
47μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Life (Hours) :
10000 hours
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Bulk
Ripple Current :
440mA
Voltage - Rated DC :
420V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
BXW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
420BXW47MEFC10X45
Rubycon 420BXW47MEFC10X45
BXW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 440mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can