416F40613CAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
416F40613CAT
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 40.6100MHZ 10PF SMD
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Crystals
HTS Code :
Frequency :
40.61MHz
Drive Level :
10 µW
Frequency Tolerance :
±10ppm
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Frequency Stability :
±30ppm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Physical Dimension :
L1.6XB1.2XH0.35 (mm)/L0.063XB0.047XH0.014 (inch)
Type :
MHz Crystal
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Load Capacitance :
10pF
Operating Mode :
Fundamental
Surface Mount :
yes
Series :
416
Additional Feature :
AT-CUT; TR, 7 INCH
Operating Frequency :
40.61MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm