416F37411ALT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
416F37411ALT
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 37.4000MHZ 12PF SMD
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Crystals
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Stability :
±10ppm
Physical Dimension :
L1.6XB1.2XH0.35 (mm)/L0.063XB0.047XH0.014 (inch)
Series :
416
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
MHz Crystal
HTS Code :
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Load Capacitance :
12pF
Frequency :
37.4MHz
Operating Frequency :
37.4MHz
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Published :
Additional Feature :
AT-CUT; TR, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm
Drive Level :
10 µW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-10°C~60°C