416F27123CAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
416F27123CAT
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 27.1200MHZ 10PF SMD
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Crystals
Type :
MHz Crystal
Drive Level :
10 µW
Package / Case :
4-SMD, No Lead
JESD-609 Code :
e4
Physical Dimension :
L1.6XB1.2XH0.35 (mm)/L0.063XB0.047XH0.014 (inch)
HTS Code :
Frequency :
27.12MHz
Series :
416
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Operating Frequency :
27.12MHz
Operating Mode :
Fundamental
Frequency Tolerance :
±20ppm
Additional Feature :
AT-CUT; TR, 7 INCH
Published :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency Stability :
±30ppm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Load Capacitance :
10pF