40FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Height Above Board :
0.201 5.10mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Solder
Series :
FMN
Current Rating (Amps) :
0.5A
Contact Finish :
Tin
Cable End Type :
Straight
Voltage - Rated :
50V
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flat Flex Type :
FFC
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
500mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
40
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
JST 40FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 40 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A