400USH680MEFC30X50
Mfr.Part #
400USH680MEFC30X50
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.76A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Series :
USH
Published :
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4A @ 120Hz
Capacitance :
680μF
Tolerance :
±20%
Rubycon 400USH680MEFC30X50
USH 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In