400USH390MEFC35X25
Mfr.Part #
400USH390MEFC35X25
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.982A @ 10kHz
Capacitance :
390µF
Series :
USH
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.13A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
400V
Rubycon 400USH390MEFC35X25
USH 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In