400USC560MEFC30X50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400USC560MEFC30X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.85A @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
400V
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
3.99A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Series :
USC
Polarization :
Polar
Capacitance :
560μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
USC 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In