400SXC220MEFC35X30
Mfr.Part #
400SXC220MEFC35X30
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.426A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
220μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.24A @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
SXC
Tolerance :
±20%
SXC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In