400LSG4700MEFC77X121
Mfr.Part #
400LSG4700MEFC77X121
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
LSG
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
12A @ 120Hz
Lead Spacing :
1.236 31.40mm
Capacitance :
4700µF
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
121mm
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Size / Dimension :
3.032Dia 77.00mm
Mount :
Chassis Mount
Life (Hours) :
5000 hours
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
16.8A @ 10kHz
Published :
Lead Pitch :
31.3944mm
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
77mm
Ripple Current :
12A
Rubycon 400LSG4700MEFC77X121
LSG 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12A 3.032Dia 77.00mm -25°C~105°C Polar 31.3944mm Radial, Can - Screw Terminals