400LLE2R2MEFC8X11.5
Mfr.Part #
400LLE2R2MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Tolerance :
±20%
Height :
11.5mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
15000 hours
Capacitance :
2.2μF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
40mA
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
400V
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Rubycon 400LLE2R2MEFC8X11.5
LLE 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can