400LLE1.2MEFCTA8X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400LLE1.2MEFCTA8X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
3.5052mm
Voltage - Rated :
400V
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LLE
Capacitance :
1.2μF
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
28mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Life (Hours) :
12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Rubycon 400LLE1.2MEFCTA8X9
LLE 1.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 28mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can