400KXW33MEFC10X35
Mfr.Part #
400KXW33MEFC10X35
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Series :
KXW
Height :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
420mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
280mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
280mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
33μF
Datasheets
400KXW33MEFC10X35
Rubycon 400KXW33MEFC10X35
KXW 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 280mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can