400HXC150MEFCSN25X35
Mfr.Part #
400HXC150MEFCSN25X35
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
150µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Height :
35mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
HXC
Diameter :
25mm
Ripple Current :
1.43A
Life (Hours) :
2000 hours
Tan Delta :
0.15
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.002A @ 10kHz
Leakage Current :
0.73485mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.43A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Rubycon 400HXC150MEFCSN25X35
HXC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In