400HXC150MEFCSN22X45
Mfr.Part #
400HXC150MEFCSN22X45
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Pbfree Code :
yes
Through Hole
Diameter :
22mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
HXC
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
400V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
45mm
Capacitance :
150µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.43A @ 120Hz
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
2.002A @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.15
Leakage Current :
0.73485mA
Ripple Current :
1.43A
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Number of Terminations :
2
Rubycon 400HXC150MEFCSN22X45
HXC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In