400BXW100MEFR14.5X45
Mfr.Part #
400BXW100MEFR14.5X45
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Stock
32
In Stock :
32
Size / Dimension :
0.571Dia 14.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
14.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±20%
Series :
BXW
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.766A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current :
785mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
45mm
Voltage - Rated DC :
400V
Life (Hours) :
12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
785mA @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Rubycon 400BXW100MEFR14.5X45
BXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 785mA 0.571Dia 14.50mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can