400BXW100MEFC16X30
Mfr.Part #
400BXW100MEFC16X30
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.598A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Life (Hours) :
10000 hours
Height :
30mm
Diameter :
16mm
Ripple Current @ Low Frequency :
710mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Published :
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Ripple Current :
710mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Series :
BXW
Rubycon 400BXW100MEFC16X30
BXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can