400BXC47MEFCCC16X25
Mfr.Part #
400BXC47MEFCCC16X25
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Ripple Current :
472mA
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
25mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
BXC
Ripple Current @ Low Frequency :
472mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Life (Hours) :
12000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radial, Can
Terminal Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
16mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
47μF
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Published :
Polarization :
Polar
Rubycon 400BXC47MEFCCC16X25
BXC 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 472mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can