400BXC33MEFC16X20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400BXC33MEFC16X20
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Stock
960
In Stock :
960
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ Low Frequency :
360mA @ 120Hz
Lead Pitch :
7.5mm
Life (Hours) :
12000 hours
Series :
BXC
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
900mA @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
360mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Published :
2009
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
20mm
REACH SVHC :
Unknown
Polarization :
Polar
Datasheets
400BXC33MEFC16X20
Rubycon 400BXC33MEFC16X20
BXC 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 360mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can